(50kB)

POŁOŻENIE


      Wieś Bysław z wybudowaniami leży w Gminie Lubiewo 14 km na południowy wschód do miasta powiatowego Tuchola.

(60kB)


Panorama Bysławia z wieży kościoła (fot. L. Pik)


       Obecnie jest to miejscowość w  województwie  kujawsko-pomorskim. W pierwotnej formie została  ona  wybudowana  w   kształcie   nieregularnej  owalnicy   z   peryferycznym rozproszeniem.   Z  południa   na  północ z  pięcioma mniej lub bardziej ostrymi zakrętami przez wieś biegnie droga wojewódzka nr 240, trasa Świecie - Chojnice. Przy głównym placu tzw. Rynku odchodzą dwie drogi. W kierunku pn.- wsch. do sąsiedniej miejscowości gminnej Cekcyn oddalonej o 9 km, w której jest najbliższa stacja kolejowa. Natomiast w kierunku południowym biegnie droga do Lubiewa oddalonego o 5 km. Na wysokości cmentarza od trasy głównej odchodzi droga do Bysławka odległego o 2 km.
Falista wysoczyzna na południowym krańcu Borów Tucholskich ma średnią wysokość 100 m n.p.m.
       O dwa metry niżej położone jest Jezioro Bysławskie o powierzchni 69 ha. Najbliżej Bysławia podchodzi ono w okolicy kościoła gdzie w odległości około 120 m od niego znajduje się malownicza i zagospodarowana plaża. Jest to jezioro rynnowe o przebiegu z pn-wsch. ku pd.-zach. Wyginające się dwoma skrętami koło Bysławia. Długość rynny środkiem wynosi 2,5 km. W najgłębszych miejscach dochodzi do 28,5 m.
Patrząc z plaży w kierunku pł.-zachodnim na drugim brzegu odległym o 800 m znajduje się pozostałość po folwarku  w  postaci  dawnego dworku  i  zabytkowego parku schodzącego aż do  jeziora. Po zmodernizowaniu i rozbudowie przez wiele lat był to znany ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy. Przez ponad dwa lata nieczynny obecnie zyskał nowego właściciela. Rozproszona za ośrodkiem wieś Teolog jest częścią składową sołectwa Bysław.
Poza tą wsią do sołectwa Bysław należą następujące wsie i wybudowania:
- Bociany - 2 km na południe,
- Budajewo - 1 km na północ,
- Wybudowania pod Bysławek,
- Wybudowanie pod Lubiewice,
- Wybudowanie pod Szumiącą.

        W bliższej lub dalszej odległości od centrum wsi leży kilka jezior. Linia horyzontu prawie całkowicie zamyka się ścianą rolnoleśną co w sumie daje malowniczy krajobraz tej okolicy Borów Tucholskich. Błękit jezior i zieleń lasów obrazuje mapa.Fragment Borów Tucholskich w okolicy wsi BYSŁAW